دوره آموزشی

ثریا دارابی یکی از ۱۰۰ کارآفرین برتر دنیای تجارت است که تا قبل از ۳۰ سالگی
موفقیت های بزرگی را کسب کرده است.

 

معرفی خانم های موفق ایرانی در سراسر دنیا؛ ثریا دارابی

همه خانم های جوان دوست دارند که در زندگی شخصی و حرفه ای خود به موفقیت برسند و لازمه ی رسیدن به آن، داشتن هدف مشخص، اعتماد به نفس و تلاش فراوان است. مسیر رسیدن به موفقیت سخت است، به گونه ای که بسیاری از افراد در نیمه های راه از رسیدن به اهدافشان دست می کشند و همه چیز را رها می کنند. اما باید بدانید که شما در این مسیر تنها نیستید و می توانید با الهام گرفتن از داستان زندگی افراد موفق، مسیر را برای خودتان هموار کنید. آیا تا به حال به این موضوع فکر کرده اید که چون خانم هستید نمی توانید بعضی از کارها را انجام دهید؟ ما در این سری از مجموعه مقالات سعی داریم تا با معرفی خانم های موفق ایرانی در سراسر دنیا، طرز تفکر شما را تغییر بدهیم و نشان دهیم که با داشتن یک روحیه ی تسلیم ناپذیر می توانید به همه ی اهداف خود در زندگی برسید. در این قسمت، ثریا دارابی، یکی از ۱۰۰ کارآفرین برتر دنیای تجارت را به شما معرفی می کنیم، پس در ادامه با بنیتا همراه باشید. 

 

معرفی و تحصیلات

ثریا دارابی در ۱۹ شهریور ماه سال ۱۳۶۲ به دنیا آمد و در رشته ی تاریخ هنر در دانشگاه جورج تاون در آمریکا تحصیل کرد. او در حال حاضر در شهر نیویورک زندگی می کند و یکی از بانوان پیشتاز دنیا در عرصه ی تکنولوژی است. او یک کارآفرین و مشاور ارشد است و به خوبی می داند که چطور می توان تکونولوژی های نوین را به رشد و بهره وری سریع رساند.

 

فعالیت های کاری

او فعالیت کاری خود را در سن ۲۳ سالگی و از روزنامه ی نیویورک تایمز (New York Times) به عنوان مدیر امور مشارکت دیجیتال و بازاریابی برای رسانه های اجتماعی شروع کرد. او موقعیت روزنامه ی تایمز را در رسانه های اجتماعی مانند فیسبوک، یوتوب و توییتر در راه درست قرار داد و از این طریق توانست با استارت آپ های بزرگ و کوچک همکاری کند و کمپین های زیادی را تاسیس کند. استارت آپ، یک شرکت موقت است که سعی می کند با استفاده از فناوری، راه حلی مناسب برای یک کسب وکار قابل توسعه و تکرار پذیر ارائه دهد. همچنین او به روزنامه نگاران و مدیران اجرایی آموخت که چگونه بتوانند از رسانه های اجتماعی به بهترین نحو استفاده کنند.

اما دلیل اصلی شهرت او راه اندازی سایتی به نام فوداسپاتینگ (Foodspotting) است. او این سایت را با همراهی دوست صمیمی اش، ماکسین بدات (Maxine Bédat) راه اندازی کرد. کاربران این سایت می توانند از هر کجای دنیا، عکس غذاهای خود را با دیگر کاربران به اشتراک بگذارند. آن ها درسال ۱۳۸۸ دفتر کار خود را راه اندازی کردند و ثریا دارابی در همان سال از سوی مجله فست کمپانی (Fast Company) به عنوان یکی از «خلاق ترین افراد دنیای تجارت» معرفی شد. این سایت در سال ۱۳۹۱ توانست برای آن ها مبلغی حدود ۳۰ میلیارد تومان سود به همراه داشته باشد. او در سال ۱۳۹۴ اعلام کرد که دیگر فعالیت های روزانه ی خود در این سایت را ادامه نمی دهد اما به عنوان مشاور ارشد در این شرکت، نقش پررنگی خواهد داشت.

او بعد از فود اسپاتینگ سایت دیگری به نام Zady را راه اندازی کرد. این سایت به مشتریان این امکان را می دهد که نگاه عمیق تری به لباس هایی که می خرند دارا باشند. این سایت اطلاعاتی از قبیل این که لباس ها در کجا و چگونه ساخته شده اند را در اختیار مشتریان قرار می دهد و لباس هایی را به آن ها ارائه می دهد که اثرات تخریب پذیری کم تری روی محیط اطراف دارند و به قیمت کم تری عرضه می شوند. او بعد از گذشت مدتی فعالیت های خود را به عنوان بنیان گذار این سایت نیز کنار گذاشت و در حال حاضر عضو هیئت مدیره ی سازمان حفاظت از طبیعت نیویورک است

مصاحبه با ثریا دارابی و ماکسین بدات

سایت فوربز (Forbes) در سال ۱۳۹۲ مصاحبه ای با ثریا دارابی و دوست صمیمی و شریک او، ماکسین بدات ترتیب داده است که بخش هایی از آن را باهم می خوانیم:

چه چیزی باعث شد که شما شغل قبلی خود را رها کرده و دنبال راه اندازی چیزی بروید که مشتری ها را با جزئیات پس زمینه ی محصولات آشنا کند؟ در واقع چه چیزی الهام بخش این بود که تجارت خود را با داستان سرایی ترکیب کنید؟

ما زندگی سابق خود را رها کردیم تا برندی را بسازیم که استخوان بندی محکمی داشته باشد، برندی که نشان دهنده ی شفافیت، صحت و معنا باشد. ما می خواستیم از قدرت نفوذ خود برای خلق چیزی استفاده کنیم که در عین آگاه بخش بودن بتواند سرگرم کننده نیز باشد. ترکیب کردن تجارت و محتوا، موضوعی بود که در میان مکالمات ما وجود داشت. ما می خواستیم سایتی را راه اندازی کنیم که مردم بتوانند از اطلاعاتی در مورد مبدا و منشا محصولاتی که می خرند آگاهی پیدا کنند. اطلاعاتی مانند این که مواد اولیه و خام محصولات چگونه فراهم می شود، تا آن ها بتوانند آگاهی بیشتری کسب کرده و در نتیجه انتخاب بهتری دارا باشند.

بعد از تصمیم برای ساخت سایت Zady،  چه اقداماتی انجام دادید؟

بعد از این که تصمیم به پیاده سازی ایده مان گرفتیم، با متخصصان حوزه ی صنعت مد و لباس صحبت کردیم تا اطلاعاتی را در این رابطه کسب کنیم. بعد از مشخص کردن تمام زوایا و جوانب، تیمی تشکیل دادیم تا بتوانیم ایده ی خود را عملی کنیم. مهم ترین اقدام ما «انجام دادن» بود، این که بتوانیم این کسب و کار را هر روز یک قدم به جلو ببریم، زیرا در فعالیت های استارت آپی هر روزی که می گذرد مهم است و مهم ترین درس این است که به یاد داشته باشید همیشه باید رو به جلو شنا کنید.

اولین چالش هایی که در پیاده سازی این ایده با آن ها مواجه شدید چه چیزهایی بودند و چطور توانستید آن ها را حل کنید؟

اولین چالش هایی که با آن ها مواجه بودیم بسیار شبیه به چالش هایی هستند که امروزه نیز با آن ها درگیر هستیم. برای این که برند ما به موفقیت برسد باید بتوانیم کشورمان را قانع کنیم که ساخت سریع محصولات برای محیط زیست، اقتصاد و کارگرانی که زندگی خود را فدای تولید لباس هایی که ما می پوشیم می کنند، زیان آور است. ما می خواهیم جامعه را متقاعد کنیم که راه های بهتری نیز وجود دارند و آن این است که لباس های خود را از برندهایی تهیه کنیم که صادقانه به تولید محصولات خود می پردازند. ما جزئیات تولید محصول را در اولین تولیدات Zady معرفی کردیم. ما معتقدیم با داشتن شفافیت، می توانیم در این صنعت به صداقت برسیم و کره ی زمین بابت این موضوع از ما تشکر خواهد کرد.

 

از چه تاکتیک هایی استفاده کردید تا برندها با شما همکاری کنند و چگونه تصمیم گرفتید که محصولات کدام برند را داخل سایت Zady به فروش برسانید؟

ما برای این موضوع از توصیه های متخصص این صنعت استفاده کردیم و زمانی که که اولین برند را در سایت خود معرفی کردیم توانستیم به برندهای معتبر معرفی شویم و امروزه حدود ۷۰ برند از سراسر دنیا با ما همکاری می کنند. ارتباط ما با دیگر برندها در حال افزایش است؛ اما ما نمی خواهیم که محصولات هزاران برند مختلف را در سایت خود به فروش برسانیم بلکه می خواهیم بهترین ها را داشته باشیم.

آیا نصیحتی برای خانم هایی که می خواهند در زمینه کار آفرینی و مد فعالیت دارا باشند دارید؟ 

کمبود اعتماد به نفس باعث می شود تا خانم های بسیاری نتوانند رویای کار آفرینی خود را دنبال کنند، اما نباید اجازه دهند همچنین اتفاقی بیفتد. توصیه ی ما به شما این است که با یک فرد متخصص در این زمینه صحبت کنید و از او بخواهید که به شما یاد دهد چه تصیماتی را باید بگیرید و چگونه رویای خود را بسازید، باید یک نقشه داشته باشید و به آن متعهد باشید. باید قبل از این که غرق در کار شوید به دنبال کسب مهارت و جبران کمبودهای خود باشید. دنبال اجازه نباشید، بلکه ساختن را شروع کنید. لیستی از کارهایی که باید انجام دهید را تهیه کنید و هر بار که یکی از آن ها را انجام می دهید از روی لیست خط بزنید، این کار به شما انگیزه می دهد و در دراز مدت باعث به موفقیت رسیدن کسب و کار شما می شود. برندی را بسازید که بتوانید برای مدت زمان زیادی به آن متعهد باشید، تاثیر گذاری را در کنار درآمد بالا به عنوان هدف خود قرار دهید. هرچقدر که مفهوم و معنای این برند برای شما عزیزتر باشد، راحت تر می توانید دیگران را در ادامه ی این سفر با خود همراه کنید.

بدون دیدگاه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

دوره قدم به قدم کارآفرینی تا ثروت 5 ملیون تومان

دوره 90 ایده ناب پولساز شغلی 6 میلیون تومان

جمعاً 11 میلیون تومان با تخفیف!!! فقط 1,980,000 تومان